Dzień dziecka już za nami. Rodzice skoncentrowani są na wspaniałych prezentach dla swojego dziecka. Dzień ten jednak szybko się kończy a następny dopiero za rok. Są takie prezenty, które dziecko powinno otrzymywać codziennie. To jest poczucie bezpieczeństwa. Dzieci, które to otrzymują należą do najszczęśliwszych na świecie. Takie poczucie można dziecku zapewnić na różne sposoby, ale to jest temat bardziej psychologiczny. W tym artykule wskażę Wam jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie tak by było w pełni zabezpieczone na okoliczność wypadku. Wskażę najnowsze przepisy prawa o ruchu drogowym i odpowiem na pytanie czy w trakcie nauki jazdy można wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci?
Zacznę od tego jakie zasady przewożenia dzieci w samochodzie wymusza na nas prawo.
Aktualne przepisy (2017r.) mówią że, dziecko niezależnie od wieku, do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu, musi być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa lub urządzeniach przytrzymujących. Ponadto dziecko poniżej 3-go roku życia nie może być przewożone pojazdem nie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa i właściwe urządzenie przytrzymujące dla dzieci.
Fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci, musi być zgodne z:
- masą i wzrostem dziecka
- właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.
Dlatego ważne jest, abyś przy zakupie fotelika dla dziecka zwrócił szczególną uwagę na parametry jakie dla danego urządzenia podaje jego producent.
Czy są jakieś reguły zwalniające z obowiązku przewożenia dzieci w specjalistycznych urządzeniach?
Tak. W ustawie Prawo o ruchu drogowym wyszczególnione są następujące wyjątki:
- zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka, które ma co najmniej 135 cm wzrostu, zapiętego jedynie w pasy bezpieczeństwa, ale tylko w przypadku, kiedy masa ciała i wzrost tego dziecka uniemożliwia zapewnienie odpowiedniego fotelika lub urządzenia przytrzymującego
- zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, zapiętego jedynie w pasy bezpieczeństwa, ale tylko w przypadku gdy dwoje pozostałych dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego
Obowiązek przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie dotyczy:
- jazdy taksówką,
- jazdy specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego,
- jazdy pojazdem Policji,
- jazdy pojazdem Straży Granicznej, Gminnej (Miejskiej)
- jazdy z dzieckiem posiadającym zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku.
Jak przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?
Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu podtrzymującym tyłem do kierunku jazdy, w sytuacji kiedy samochód ten jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas takiej jazdy.
Dezaktywowanie poduszek powietrznych w pojazdach jest bardzo proste, jednak należy o tym pamiętać. Inaczej nasze dziecko będzie narażone na bardzo poważne obrażenia, jeśli taka poduszka wystrzeli.
Co grozi za złamanie tych przepisów?
Mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
Rodzice jednak nie powinni dbać o prawidłowe przewożenie dzieci ze strachu przed konsekwencjami prawnymi czy finansowymi. Ostatecznie najważniejsze jest, aby dziecku nic się nie stało gdy dojdzie do wypadku. Rodzice nie powinni sugerować się tym, ze uważają się za doskonałych kierowców, więc dziecku nic się nie stanie. Wypadek może być przecież spowodowany przez innego kierowcę, który nie będzie doskonały. Zatem bezpieczeństwo przewożonych dzieci w głównej mierze zależy od dojrzałości ich rodziców a ta przejawia się w postaci zainteresowania tym tematem, zdobyciu wiarygodnych informacji oraz realizowaniu wszystkich zaleceń.
Czy w trakcie nauki jazdy można wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci?
Oczywiście. Kursanci to w większości młode osoby w wieku 17-19 lat. Co prawda nie są jeszcze zainteresowane tematem dzieci czy ich przewożeniem w samochodzie. Jednak na kursie nauki jazdy ważne jest, aby wskazać ten temat i zaakcentować jego wagę. Warto przynajmniej po krótce omówić aktualne zasady i zaznaczyć, że z czasem mogą ulegać zmianom. Trzeba przygotować młodych kierowców, potencjalnych rodziców, że gdy przyjdzie czas obowiązkowo należy zasięgnąć fachowej porady. Informacji najlepiej szukać na oficjalnych stronach rządowych, policji czy bezpośrednio w Wydziałach Komunikacji. Wystarczy zadzwonić. Informacje w Internecie, poza wskazanymi wyżej serwisami, nie zawsze będą aktualne.
Zadbanie o prawidłowe przewożenie naszych pociech nie wymaga od nas ani dużego nakładu czasu ani pieniędzy. Warto dobrze się przygotować, bo przecież chodzi o ich zdrowie i życie.
Autor artykułu: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl
Autor zdjęć i grafiki: Marek Kasprzyk | Profil na Facebooku
Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl
Quattro w Social Media:
Facebook | Instagram | You Tube | Snapchat | Twitter | Google+ Nowy Sacz | Google+ Kraków