Plan
1. Wstęp.
2. Chwilowy chaos informacyjny i brak możliwości poznania budowy tego pojazdu
3. Co musisz wiedzieć by nie nawalić już na wstępie części praktycznej egzaminu państwowego?
4. Specyfika Obsługi Suzuki Baleno
5. Grafiki obrazujące elementy obsługiwane w Suzuki Baleno
6. Film „Obsługa Suzuki Baleno” na Quattro na YouTube.
1. Wstęp.
Od października 2016 w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu po 7 latach pojazd Mitsubishi Colt został zamieniony na Suzuki Baleno. Na tym pojeździe jeszcze przez najbliższe (co najmniej) 4 lata będą odbywały się tam egzaminy na prawo jazdy kategorii B.
Jest to pojazd znanej japońskiej marki Suzuki. Mówi się, że jego budowa oparta jest na konstrukcji Suzuki Swift. Ten z kolei uchodzi za naprawdę solidny pojazd, który często wybierany przez ośrodki egzaminacyjne w Polsce. Jedynie nadwozie Suzuki Baleno jest większe i bardziej nowoczesne. Projekt wnętrza pojazdu jest raczej prosty, obsługa intuicyjna, także każdy się w nim odnajdzie bez większego problemu.
Dla bardziej zainteresowanych, pod tym linkiem można zobaczyć wyciąg z homologacji Suzuki Baleno, zakupionego przez ośrodek egzaminacyjny, udostępniany na stronie MORD-u w Nowym Sączu.
2. Chwilowy chaos informacyjny i brak możliwości poznania budowy tego pojazdu
Po wprowadzeniu pojazdu do egzaminowania kandydaci na kierowców mieli mieć możliwość wyboru pojazdu egzaminacyjnego przez kilka miesięcy. Szybko się jednak okazało, ze wybór ten został im brutalnie odebrany. W efekcie kursanci szkół jazdy, które tego pojazdu nie nabyły (Quattro było przygotowane), mieli spory problem. Zrobiła się wokół tego spora afera. Sprawa po jakimś czasie została naprostowana ale niesmak pozostał.
Obecnie już prawie wszystkie szkoły jazdy w Nowym Sączu posiadają przynajmniej jeden taki pojazd. Jednak ze względu na to, że jest to zupełnie nowy model z roku 2016, nie można go jeszcze nabyć z rynku wtórnego. Koszty pozyskania Suzuki Baleno sięgają 47000zl. Dlatego na ulicach Nowego Sącza wciąż widujemy stare, wydaje się już wysłużone Mitsubishi Colty (my szkolimy na Toyotach Yaris a Colty sukcesywnie wycofujemy). Ceny kursów nauki jazdy nie wzrastają już od lat. Ciekawe jak szkoły jazdy, które nie zwiększają cen kursów poradzą sobie w momencie, gdy już niedługo kursanci zaczną się domagać jazd szkoleniowych na tych kosztownych pojazdach.
3. Co musisz wiedzieć by nie nawalić już na wstępie części praktycznej egzaminu państwowego?
Podstawowym zadaniem części praktycznej egzaminu państwowego jest przygotowanie do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.
Na egzaminie musisz udowodnić, że potrafisz sprawdzić 2 wybrane losowo przez system teleinformatyczny elementy z poniżej opisanych. Na wykonanie tego zadania masz nie więcej niż 5 min. Powinieneś co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe.
W przypadku dokonywania sprawdzenia świateł zewnętrznych (lista poniżej) możesz poprosić egzaminatora o potwierdzenie ich działania. Ty jednak musisz wiedzieć, które światła włączasz i jak one się nazywają.
Losowy dobór elementów części pierwszej zadania dokonywany jest następująco:
1 element z pomiędzy elementów opisanych poniżej w punktach 1 i 2 oraz 1 element z pomiędzy elementów z punktu 3.
1. Poziom:
a) oleju w silniku
b) płynu chłodzącego
c) płynu hamulcowego
d) płynu w spryskiwaczach
2. Działanie sygnału dźwiękowego
3. Działanie świateł:
f) pozycyjnych/postojowych
g) mijania
h) drogowych
i) hamowania "STOP"
j) cofania
k) kierunkowskazów
l) awaryjnych
m) przeciwmgłowych tylnych - jeżeli występuje
Przebieg egzaminu państwowego na placu manewrowym został pokazany przez zastępcę dyrektora MORD w Nowym Sączu, Pana Wiesława Kądziołkę. Zobacz film
4. Specyfika Obsługi Suzuki Baleno
Obsługa Suzuki Baleno w zasadzie nie jest niczym skomplikowanym. Na pewno nie jest to również element, który miałby powodować większy stres u kursanta na egzaminie państwowym. Mimo wszystko warto się przez chwilę skoncentrować i nauczyć podstawowych elementów obsługi tego auta.
Elementy, które należy wskazać na egzaminie państwowym mają standardowe ułożenie tzn. Nie odbiegają niczym od aut tej klasy. Poniższe grafiki dokładnie wskazują te elementy. Instruktorzy solidnej szkoły nauki jazdy zadbają, aby te elementy zostały rzetelnie zaprezentowane tak aby nawet największy laik był w sanie to bez problemów zapamiętać. Wszystkich również zachęcamy aby jeszcze przed egzaminem zerknęli sobie na materiały, które dla Was przygotowaliśmy.
Grafiki na stałe będą dostępne tutaj > (zeskroluj na sam dół do sekcji "Pliki do pobrania")
5. Grafiki obrazujące elementy obsługiwane w Suzuki Baleno
Elementy w kabinie pojazdu nie powinny nikogo zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę, że skrzynia jest sześciobiegowa. Nie wszystkie szkoły mogą taką posiadać (zależnie od zakupionego modelu).
Elementy zewnętrzne również nie powinny przysporzyć kłopotów. Wszystkie światła można z łatwością rozpoznać.
Niespodzianek nie powinno być również pod maską. Wskaźnik pomiaru oleju silnikowego oraz korek wlewu tego oleju są wyeksponowane standardowo po lewej stronie. Podobnie jak zbiornik płynu spryskiwaczy. Zbiornik płynu hamulcowego podobnie jak zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego są po prawej stronie w pobliżu widocznego akumulatora.
6. Film „Obsługa Suzuki Baleno” na Quattro na YouTube.
Ten film po krotce pokazuje obsługę Suzuki Baleno. Już niedługo na naszym kanale Quattro na YouTube pojawi się dedykowany temu tematowi film pokazujący cały przebieg obsługi tego pojazdu, przygotowanie do jazdy oraz wykonanie manewru jazdy po łuku (choć obecny rząd planuje usuniecie tego manewru z zadań egzaminacyjnych).
https://www.youtube.com/watch?v=DyiPdq_fqzE
W związku z tym, ze układ tych elementów jest podobny w wielu pojazdach, wiedzę tą będziecie mogli wykorzystać nie tylko na egzaminie ale również na co dzień w praktycznym użytkowaniu własnego pojazdu.
Autor wpisu i grafiki: Marek Kasprzyk | Właściciel | Quattro | www.quattro.szkola.pl
Więcej o autorze: link dostepny wkrótce >
Dodaj swój komentarz: poniżej za pośrednictwem Facebooka
Kontakt: blog@quattro.szkola.pl
Quattro w Social Media:
Facebook | Instagram | You Tube | Snapchat | Twitter | Google+ Nowy Sacz | Google+ Kraków